RD-2-15-3600-3 - Zebra 2" x 1.5" Direct Thermal Labels
Brand :
(No reviews yet) Write a Review
Price Per Case:
SKU:
RD-2-15-3600-3
Availability:
✅ In Stock!
Label Width:
2.00 inches
Label Length:
1.50 inches
Printer Type:
Zebra Industrial Printers (3" core)
Label Type:
Direct Thermal (no ribbon)
Frequently Bought Together
RD-2-15-3600-3 - 2.00" x 1.50" Direct Thermal Labels for Zebra Industrial Printers
This label is specifically designed for Zebra Industrial Printers
Label Size (W x H):  2.00” x 1.50"
Material:  White Direct Thermal Paper Labels with Permanent Adhesive
Suggested Ribbon: No Ribbon (This label does not use a ribbon)
Perforations Between Each Label:  Yes
Labels Per Roll:  3600
Rolls Per Case:  8
Core Size:  3"
Outer Diameter:  8"
Wind Direction:  Labels Wound Out
Printer Sensing:  Gap
Additional Information:  Direct Thermal Labels vs. Thermal Transfer Labels
Label Width:
2.00 inches
Label Length:
1.50 inches
Printer Type: